ΚΥΜΗΣ ΓΣ | Κοίταξε στα μάτια την Ελευσίνα! Κέρδισε αναμφίβολα τις εντυπώσεις στην 1η ημέρα. Το πρόγραμμα 2ης ημέρας (Σάββατο 13/9)

Κέρδισε αναμφίβολα τις εντυπώσεις ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης στην 1η ημέρα του τουρνουά στο οποίο είναι διοργανωτής. Η ομάδα της Κύμης δεν ήταν απλά ανταγωνιστική απέναντι στην Ελευσίνα, που να μην ξεχνάμε αγωνίζεται στην Α1, αλλά διεκδίκησε ως το τέλος την νίκη. Τελικά νικητής αναδείχτηκε ο Πανελευσινιακός με σκορ 73-66. Στο άλλο ματς της ημέρας η Νέα Κηφισιά επικράτησε του ΚΑΟΔ με 73-59.

Το παιχνίδι του ΓΣ Κύμης με τον Πανελευσινιακό άρχισε στις 6 το απόγευμα, με τους φίλαθλους να έχουν γεμίσει το κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Μαρίνος» αρκετή ώρα πριν. Αμέσως μετά το πρώτο τζάμπολ οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο ματς, όπου κυριάρχησαν η νευρικότητα, η αστοχία και οι δυνατές άμυνες. Οι παίκτες του Γυμναστικού βρήκαν γρήγορα τον ρυθμό τους, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-9.Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελευσίνα κατάφερε να βρει επιθετικές λύσεις, κυρίως με μακρινά σουτ από τον Αμερικάνο Κοξ. Παράλληλα, ο Μάρκοβιτς ανανέωνε συνεχώς τις επιθέσεις της ομάδας του παίρνοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Με αυτόν τον τρόπο ο Πανελευσινιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 35-31. Στο δεύτερο ημίχρονο η ο ΓΣ Κύμης έδειξε διάθεση να αντιδράσει και να δείξει στον αντίπαλο του ότι δεν θα παρατήσει εύκολα το ματς. Η ομάδα του κόουτς Μπρατσιάκου χτύπησε τον αντίπαλο της με συνεχείς επιθέσεις μέσα στην ρακέτα, κυρίως με τον Κακιούζη που κάποιες στιγμές έμοιαζε ασταμάτητος. Από την άλλη, η Ελευσίνα κατάφερε να διατηρήσει την πρωτοπορία ως το τέλος με κάποια μεγάλα μακρινά σουτ από τον Βασιλόπουλο, τον Μάντζαρη και τον Μάρκοβιτς.

ΓΣ Κύμης-Πανελευσινιακός 66-73
Δεκάλεπτα:15-9, 31-35, 47-53, 66-73
Διαιτητές: Πηλοϊδης-Παντελίδης, Σπυρόπουλος
ΓΣ Κύμης(Μπρατσιάκος): Σέττος 7(1), Παπαντωνίου 5(1), Κατράνας 5(1), Σιαμανδούρας 4, Γκιζογιάννης 16(1), Κακιούζης 20(1), Κολώκας 2, Κωνσταντακόπουλος 1, Λόλας 2, Ερεβμπεναζιέ, Σκουλούδης, Καπινιάρης 4, Πανταζής
Πανελευσινιακός(Σκαραφίγκας): Βασιλόπουλος 11(3), Αθανασούλας 11(1), Τσακαλέρης 11(1), Μάρκοβιτς 12(2), Μάντζαρης 10(2), Κοξ 16(4), Μάρεϊ 2