ΑΡΗΣ | Με ΤΣΣΚΑ στον τελικό του «Nick Galis Cup» κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 68-67. Στον πρώτο αγώνα νίκησε ο Άρης την Μπάνβιτ με 66-48

Το ματς ήταν συναρπαστικό και με συνεχείς ανατροπές. Η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 32-35, όμως ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε με 50-42.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη σώμα με σώμα. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 66-62, όμως ήταν άστοχος στις βολές και στην τελευταία επίθεσή της η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη με τρίποντο και μία βολή του Φριντζόν.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 32-35, 54-50, 67-68.
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 6, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 10, Φώτσης 5, Παππάς 11, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 10, Μπατίστα 11, Διαμαντάκος 5.
ΤΣΣΚΑ: Φριντζόν 13, Νίκολς 11, Τζάκσον 16, Μαρκοϊσβίλι 6 (10 κερδισμένα φάουλ), Ζοζούλιν 6, Στρεμπκόφ 4, Βορόντσεβιτς 4 (9 ριμπ.), Καούν 2, Χάινς 6.

ΑΡΗΣ - ΜΠΑΝΒΙΤ 66-48

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε «με το δεξί» στο «Nick Galis Cup», αφού κέρδισε άνετα την Μπάνβιτ με 66-48 και προκρίθηκε στον τελικό που θα γίνει αύριο (21/9) στις 21:00.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 35-18, 46-31, 66-48.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 6 (2), Γκίκας 7 (1), Ριντ 6, Τόμας 10 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 25 (2), Νέιμικ 7, Μούρτος 1, Σίμτσακ 4, Φλιώνης.
ΜΠΑΝΒΙΤ (Λούκιτς): Βεϊσέλογλου 2, Ρόουλαντ 11 (2), Ουλισού, Καντάν 8 (1), Εντζέ 3 (1), Ντέιβις 7, Μέχια, Βερεμένκο 4, Σίμονς 5, Γκετσίμ 2, Μουτάφ, Οζέρ 6 (2).